Häufig gestellte Fragen
Wie hoch ist die Mindestbestellmenge?
The minimum order quantity is 250 Stück.
In welchen Größen ist es erhältlich?
100×150 cm, 120×180 cm and 150×200 cm. Contact us for custom sizes.
Welche Drucktechnik wird verwendet?
Digitaler Sublimationsdruck. Farben are fade-resistant and durable through washing.
What is the fabric composition?
Front: 100% microfiber polar fleece, Back: Sherpa (lamb fleece texture). Both sides are 100 % Polyester.
Can I get a sample?
Yes, samples are ready within 3–5 business days. Request via contact form or WhatsApp.
Wie lauten die Waschhinweise?
Wash at 40°C, iron at low temperature, do not use bleach.
Is it OEKO-TEX certified?
Yes, OEKO-TEX 100 Class 1 certified. Safe for babies.
Technische Daten
| Stoffname | Polar and Sherpa |
|---|---|
| Qualität | Front: 100% microfiber polar fleece / Back: Sherpa (lamb fleece) |
| Aufbau | Front: 100% microfiber polyester / Back: 100 % Polyester |
| Weight | 400–500 g/m² |
| Drucktechnik | Digitaler Sublimationsdruck |
| Größen | 100×150 cm, 120×180 cm, 150×200 cm |
| MOQ | 250 Stück |
| Sample Lead Time | 3–5 business days |
| Washing | 40°C, low heat iron, no bleach |
| Verpackung | Individual bag, carton, pallet |






Reviews
There are no reviews yet.